Tento kurz je veden nenáročnou a hravou formou. Jednou týdně se děti vyřádí na bruslích. Zároveň si kvalitně zasportují.

Pokud hledáte pro své děti zábavnou sportovní aktivitu, přihlaste je na kroužek rekreačního bruslení a krasobruslení na zimním stadionu Nikolajka či Bronzová.

Krasobruslení vždy neznamená jen náročnou dřinu!

V dnešní, kroužky předimenzované době, bývá velkým oříškem vybrat dítěti smysluplné trávení volného času.

Sportovních a uměleckých kroužků je nepřeberné množství a vyznat se v nich je často komplikované.

Rádi byste, aby dítě mělo zdravý pohyb, ale nechcete ho trápit každodenními tréninky?

Chcete ho naučit, aby pro něj aktivně strávený čas měl význam pohody i v dospělosti?

Krasobruslení je sport, který všestranně rozvíjí. Nejenomže posílí veškeré svalstvo, ale zároveň zlepšuje celkovou koordinaci těla. Dokonce zvýší i otužilost vašeho dítěte.

Kdo neumí bruslit, jakoby neuměl plavat

V zimě zamrznou rybníky a děti i dospělí se vyráží klouzat. Za časů našich babiček to byla typická zábava, kde starší tahali po ledě mladší, sourozenci dědili brusle.

Dnes už je to trochu jiné. V rodině jsou nejčastěji děti dvě, a pokud nežijí na vesnici, postrádají vzor u starších.

A rodiče se bojí postavit na led s tvrzením, že to již zapomněli, že na bruslích stáli dávno.

Možná si říkáte, že obkroužit lední plochu svede každý a není k tomu potřeba žádný kurz. Hoďte ho do vody a on začne plavat.

Dnes už se ví, že takhle to úplně nefunguje.

Správný bruslař se cítí na ledě jistý, kromě jízdy umí i zabrzdit (a než se to naučí je to sakra práce, to vám potvrdí všichni začátečníci), přeskočit překážku, otočit se, jet po jedné noze, vyhnout se druhým, bruslit pozadu, kličkovat a mohla bych takhle pokračovat.

„Za nejhorší věc považuji, když vidím dítě tahat po ledě židli nebo branku, jak se někdy dělá v hokejových přípravkách. Dítě tak nic nenutí držet správně rovnováhu a trvá mu tak mnohem déle, než zvládne základy bruslení,“ říká vedoucí kurzů paní Františka Hozmanová.

„Právě jistotu a balanc

získá cvikem a dobrým vedením

hlavně v bruslařských začátcích.“

 

Výhodou je, že tyto kurzy jsou koncipované tak, že dítě může začít kdykoliv, třeba i poslední hodinu daného pololetí. To je dáno právě tím, že jednotlivé skupiny jsou tvořeny podle úrovně bruslení jejích členů.

Každý tak dostane šanci si procvičit to, co už zná, zlepšit co už umí a zároveň se přiučit něčemu novému v kolektivu svých vrstevníků.

Zároveň je kdykoliv možnost dítko přeřadit do jiné skupiny, která bude více vyhovovat jeho potřebám. „Stále komunikujeme s rodiči i instruktory. Důležitá je pro nás zpětná vazba i od dětí. Ta přichází nejčastěji v podobě úsměvů a objetí.“

Přijímají se děti již od pěti let, ve výjimečných případech děti čtyřleté.

Pro mladší děti, které nemají ještě dostatečně vyvinuté kotníky, není bruslení vhodné. Dítě by mělo být schopno chodit v bruslích, nevylamovat si při tom nohy a nezakopávat si o ně i mimo led.

Důležité je také, aby dítě bylo schopno být na ledu samostatné tj. bez rodiče. Spolupracovat s ostatními dětmi a poslouchat a řídit se pokyny dospělého.

Předškolní děti v tomto ohledu problém většinou nemívají.

Zároveň má skupinka určitou kapacitu tak, aby se mohl instruktor dostatečně věnovat každému členovi a nikoho nepřehlížel. Jen tak mají účastníci kurzů zajištěno, že se jim dostane řádné krasobruslařské průpravy.

Bonusem je, že rodiče mohou sledovat své dítě po celou dobu lekce. Maminky či tatínkové se tak mohou na vlastní oči přesvědčit, že na kurzu se odehrává to, za co zaplatili a nemusí se spoléhat jen na dětské vyprávění.

A pokud je rodičům chladno, mohou se schovat v teplé šatně nebo si sednout v bistru na čaj. Během kurzu je také možné cokoliv konzultovat s vedoucím provozu, který je vždy na stadionu přítomen.

Kurzy jsou vhodné jak pro děti, tak pro jejich rodiče

„Rodiče se často zasní, chytá je nostalgie a vzpomínají, jak v dětství bruslili. A to je ten impuls, kdy obují brusle také,“ vysvětluje paní vedoucí.

Kurzy nabízí možnost

výuky bruslení a krasobruslení

jak pokročilým

tak i méně zdatným

či úplně začínajícím

dospělým bruslařům.“

 

Ti nebruslí v jedné skupině se svými dětmi.

Přístup k dospělým a přístup k dětem při výuce je rozdílný. Děti musíte stále motivovat a chválit. Dospělí se motivují sami, prostě je tento sport baví.

Děti se zde učí bruslit zábavnou formou. Na ledu pro ně nechybí hračky a na konci se obvykle hraje nějaká hra.

Dospělí zase upřednostňují hodně vysvětlování a delší nácvik jednoho prvku.

Na kurzech nechybí speciální vánoční hodina či karneval na konci pololetí, který děti milují.

Mýty o krasobruslení

Toto sportovní odvětví s sebou přináší různé mýty. Zde jsou ty nejčastější:

  1. Krasobruslení je jen dřina!

Ráno brzo vstávat, odpoledne zase na trénink, o víkendech závody a tak pořád dokola.

Jde to ovšem i jinak.

„Naše kurzy bruslení krasobruslení jsou koncipované jako volnočasový kroužek. Konají se jednou týdně a děti u nás nejsou tlačeny k výkonům. Jde nám primárně o příjemně strávený čas vhodnou pohybovou aktivitou.“

  1. Dítě je nachlazené, pobyt na ledu mu neprospěje!

Tak to vůbec není pravda! S mírnou rýmou a kašlem nemusí dítě zůstat doma. Pokud ho netrápí teploty, bruslení není vůbec problém. Naopak, vlhký a chladný vzduch je blaho pro dýchací cesty.

  1. Krasobruslení je drahý sport!

Každý sport, pokud se mu chcete věnovat na vrcholové úrovni, s sebou přináší finanční výdaje.

Za zmínku stojí, že tento kroužek se koná jednou týdně a nestojí víc než třeba kroužek plavání.

Největším výdajem jsou v tomto případě brusle, které si lze před kurzem přímo na stadionu zapůjčit a helma, kterou většina dětí již má z lyží nebo z kola. Pak už jen teplé oblečení a jde se na to.

  1. Krasobruslení je přeci jen pro holky!

Rodiče se častou zaleknou bílých brusliček a mají pocit, že pro kluky se to nehodí.

Přece nemohou chodit na kroužek krasobruslení s hokejovými bruslemi.

Základy bruslení jsou však pro všechny stejné.

„Občas k nám zavítají rodiče malých hokejistů, kteří potřebují zlepšit svou techniku bruslení, aby mohli hrát za svůj tým. Dochází třeba jen jedno popoletí a pak nám zpětně děkují za tréninky a za to že syna vzali do profesionálního týmu.“

Rodiče se rozhodně nemusí bát, že jejich chlapec bude nucen točit piruety a jezdit holubičky. „Pokročilí chlapci trénují skluz a mají možnost přejít do skupiny dětského hokeje, kde se učí práci s hokejkou a pukem.“

A ti chlapci, kteří se rozhodnou zůstat u bruslí se zoubky si mohou pořídit černé návleky, aby se genderově odlišili.

A co vy, už jste vybrali svým dětem kroužky na letošní rok?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.